poniedziałek, 08 listopada 2010
antynikotynowa ustawa dobra dla palaczy

Na głównej stronie Gazety.pl przypominają, że za tydzień wchodzi w życiu antynikotynowa ustawa, którą spora część palących Polaków uznaje za zbyt restrykcyjną. Przy okazji różnych wyrażanych przy tym opinii, warto przypomnieć, czemu ta ustawa ma w ogóle służyć i czemu palacze powinni się z niej cieszyć.

 

Ustawa antynikotynowa ma za zadanie:

1. Na pierwszym miejscu ochronić niepalących przed szkodliwym wpływem biernego palenia.

(I to jest moim zdaniem, jako osoby rzucającej palenie, ale też na tyle nieomamionej nałogiem, aby zdawała sobie sprawę z prawa niepalących do czystego od dymu powietrza, najważniejszy powód istnienia ustawy)

2. Uprzykrzyć życie palaczom.

Tak, nie ma co udawać, że jest inaczej. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy zyski, jakie wpływają do budżetu z akcyzy za papierosy, wcale nie przekraczają strat, na jakie narażone jest państwo (a więc my wszyscy) w związku z leczeniem przewlekłych chorób, powstałych w wyniku palenia. W związku z tym, ciągle w interesie państwa jest ograniczanie czynnych palaczy. I przypominając poprzedni punkt: biernych też, bo bierni palacze też przecież chorują z powodu swojego biernego palenia.

 

Ale skupmy się nad tym, w czym nam - rzucającym palenie - ta ustawa pomaga.

A pomaga i to bardzo. Przede wszystkim zwiększa przetrzeń, w której nie będzie wolno nam palić. Kawiarnie, puby to jedne z tych miejsc, które najbardziej sprzyjają zapaleniu papierosa podczas przyjemnej pogawędki wśród znajomych. Ponieważ większość lokali nie będzie stać na to, aby skutecznie oddzielić strefę dla palaczy i dla niepalaczy istnieje spore prawdopodobieństwo, że zwiększy się ilość lokali nieprzyjaznych papierosom.

Istnieje więc zatem prawdopodobieństwo, że łatwiej nam będzie NIE zapalić w sytuacji, kiedy spędzamy czas w kawiarnii. Jeżeli bowiem nasi znajomi palą - będą musieli opuscić pomieszczenie, w którym się znajdujemy. Dla części palaczy już sama taka niewygoda może być wystarczającym powodem do zrezygnowania z palenia.

Najważniejsze to jednak pamiętać, że... nałogowcy nie będą zatruwać życia osobom niepalącym.

 

 

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...